Trend, wymysł czy ułatwienie w pracy? Czy warto automatyzować testy? Rozkładamy karty na stół i sprawdzamy, czy automatyzacja testów to tylko nadmuchana nowinka, czy też game changer, który na zawsze zmieni jakość testów oprogramowania.
Oszczędność (bezcennego) czasu
Bez wątpienia inwestycja w inicjalny proces zbudowania skryptów testowych szybko się zwraca:
- odpowiednio stworzone skrypty testowe umożliwiają skrócenie czasu testowania, a co za tym idzie - całego procesu wdrożenia;
- niepotrzebny staje się stały nadzór ludzi, co uwalnia testerów manualnych i pozwala im na przejście w inne, bardziej wymagające obszary projektowe;
- dobrze napisany skrypt zawsze działa prawidłowo, co eliminuje ryzyko błędów ludzkich wynikających choćby ze zmęczenia;
- możliwe jest automatyczne zakładanie zadań w systemie ticketowym np. Jira.
Szybkość i jednoznaczność testów automatycznych przekładają się również na natychmiastową informację zwrotną i usprawniony mechanizm wykrywania błędów.
Oszczędność budżetu
Kwestia redukcji kosztu jest odrobinę bardziej skomplikowana niż opisana wyżej oszczędność czasu. Czy automatyzacja testów pozwala ograniczyć budżet? Tak, ALE wymaga to odpowiedniego przygotowania. Potrzebne są poprawnie zaprojektowane skrypty testowe, możliwe do wielokrotnego użycia co wyklucza konieczność ponownego zatrudniania testerów manualnych na różnych etapach projektu. Dzięki szybkości działania skryptów możliwe jest wcześniejsze wyłapanie błędów w kodzie i ich sprawniejsza naprawa, co przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia i konieczności naprawy błędów produkcyjnych.
Niezawodność 24/7
Skrypty nie chorują, nie biorą urlopów i są całkowicie wolne od błędów ludzkich. Tysiące testów mogą być wykonywane bez przerwy, a jednocześnie bez ryzyka, że któryś z nich straci na jakości przez zmęczenie, czy nieuwagę testera.
Programiści to nie testerzy
Zadaniem developerów jest napisanie dobrego kodu, zadaniem narzędzi testujących jest dokładne sprawdzenie jego jakości i wykrycie błędów. Ten podział ról pozwala programistom skupić się na swoim obszarze, bez konieczności angażowania się w żmudne testowanie manualne.
Automatyzacja testów przyspiesza proces testowania, zwiększa pokrycie testów, redukuje ryzyko ludzkich błędów i pozwala skupić się na bardziej skomplikowanych scenariuszach. Dzięki temu zespoły mogą dostarczać wysokiej jakości oprogramowanie szybciej i efektywniej, zminimalizowaniem kosztów i ryzyka. Zatem, czy warto automatyzować? Odpowiedź brzmi: TAK.
Comments